Co ma wpływ na powstawanie uczucia


Duża wartość subiektywna drugiej osoby dla nas oznacza nasze uczucie do niej, możliwe nawet, że miłość.

Można zauważyć, jak rośnie wartość subiektywna i nawet wywnioskować, co na nią wpływa.

Po pierwsze, wartość subiektywna różnie z różną „prędkością” na różnym etapie znajomości. Ważniejsze od samej ws jest jej potencjał wzrostu. WS może by niska na początku znajomości ale to normalne. Jedynie korona z iluzji może powodować smutek u noszących ją, że ktoś ich nie pokochał od razu.

Mimo, że ws na początku znajomości jest niska, za to ma bardzo dużą plastyczność. Może szybko się zmienić na minus lub na plus. Z biegiem czasu ws traci plastyczność. Nasz stosunek do konkretnej osoby staje się stabilny. Musi wydarzyć się coś naprawdę wyjątkowego, byśmy zmienili swój stosunek do kogoś, kogo długo znamy.

Dlatego najważniejszym warunkiem dla wzrostu ws kogoś dla nas jest CZAS.

Znaczenie ma , jak długo się znamy i jak długo się kontaktujemy. Jeśli nie jesteśmy w kontakcie, ws będzie niska. Nawet jeśli się znamy 10 lat.

Na początku znajomości ws się wacha, stabilna się staje pierwszy raz po miesiącu znajomości, potem po czterech, i potem po roku. Po tych okresach trudniej jest zmienić nasze podejście do kogoś. Chociaż z drugiej strony, to może być dobre, ponieważ zauroczenie trwa kilka dni lub tygodni. Jeśli po tym czasie ws dla nas się nie „ustabilizuje”, ona się zmniejszy, figura i ważność drugiej strony zmaleje.

Drugim istotnym czynnikiem dla powstania uczucia jest różnica naszych wartości obiektywnych. Różnica zasobów. Dużo łatwiej jest zakochać się w osobie z wyższą od nas wo, niż z niższą (kto wytłumaczy dlaczego?). Różnica wo działa jedynie na korzyść osoby z wyższą wo, taki ktoś ma dużo bonusów z różnicy. Chociaż (!) zwiększenie wo konkretnej osoby może nawet zmienić jej ustabilizowaną, trwałą ws dla nas.

Tak że równowagę znaczenia partnerom w dużej mierze nadaje równa wo tych osób.

Jeśli ludzie nie utrzymują kontaktu, nawet jeśli znają się latami, ich ws dla siebie nie rośnie. Na jej wzrost w tym wypadku nie ma wpływu ani długi CZAS znajomości, ani różnica WO.

Natomiast może rosnąć toksyczna wartość subiektywna, jeśli , mimo braku kontaktu z człowiekiem, kontaktujemy się z jego figurą w naszym polu psychicznym. Inaczej mówiąc, nie mamy kontaktu z kimś, ale bez przerwy myślimy o nim, prowadzimy ciągle dialogi w swojej głowie z jego figurą. Psychika nie odróżnia prawdziwych relacji od wirtualnych, tych, które mamy tylko w swojej głowie. Dlatego ważność kogoś, kogo nie ma z nami, może rosnąc.

I tutaj bardzo przydatnym staje się dla nas trzeci nasz czynnik wzrostu ws człowieka! ) Czynnik, którego na szczęście nie biorą pod uwagę dużo ludzi, nawet jeśli im stale mówi się o tym. Na szczęście dla tych, którzy liczą się z tym czynnikiem i dlatego wygrywają.

Trzecim ważnym warunkiem wrostu ws jest POZIOM GRANIC. Większość ludzi nie mają ich wcale, nie mają pojęcia o granicach, to widać wyraźnie, kiedy uważąją, że ich zdanie powinno wszystkich interesować i chętnie dzielą się nim. Że ich problemy są problemami dla innych. Że wszystkich interesuje to, co się dzieje w ich życiu. To, co mają do powiedzenia. Myślą, że można zabierać czyjś czas. Dla osób bez granic są ważni tylko oni. W tym nie ma nic zlego, o ile tą ważnością nie przekraczają granic innych ludzi. Zabierając im czas, na przykład.

Oprócz tych, co nie mają pojęcia o granicach są jeszcze ci, którzy mają je płynne. To też takie sobie.

Im bardziej wykształcone, twarde, granice ma człowiek, tym szybciej rośnie jego ws dla innych ludzi. Dlaczego pickuperzy są tak pociągające i robiące głębokie wrażenie? Dlatego, że tam jest wszystko w porządku z granicami. Dlatego, że wszystko, co robią, mieści się w granicach. Dlatego są bez zarzutu. Nawet jeśli się domyślasz, że masz do czynienia z pickuperem, nigdy nie jestes pewna tego na 100 %. Ich dialogi chce się zapisywać dla analizy ) I nie są to przymitywne zagrania, jak w przypadku jakiegoś psychopaty czy narca.

Więc.

Próbując ocenić potencjał wzrostu ws dwóch osób ( inaczej mówiąc, jeśli chcemy się dowiedzieć, „czy coś z tego będzie”) powinniśmy brać pod uwagę trzy rzeczy: CZAS, różnice w ich WO oraz GRANICE.

Najważniejsza siła (charyzma, sympatia itd) człowieka polega na jego granicach. Dla kogoś, kto ma z nimi porządek, nawet czas relacji ani różnica wartości obiektywnej  może nie mieć znaczenia.

Zobaczcie, od drugiej strony zależy tylko nasza z nim różnica w wo. Czas znajomości i poziom naszych granic nie zależy od partnera.

Jak policzyć różnice wo nas i naszego partnera? Bierzemy wo własną i odejmujemy od niej wo partnera. Wynik w zależności od „+” czy „-” będzie stanowił o naszej różnicy wo. Znak plus spowoduje, że nasza ws będzie szybko rosła. Znak minus – na odwrót.

Własną wo mierzy się według sfer życia (zasobów). Na pierwszym miejscu stoi sfera miłości ( spróbujcie napisać co to oznacza i jak ją można zobaczyć). Na drugim sfera wyglądu (też spróbujcie opisać, co wchodzi w to pojęcie i jak się go ocenia), na trzecim ekonomika, potem wykształcenie i zdrowie. Jest jeszcze kilka sfer, które wpływają na postrzeganie wo, ale te, co napisałam są najważniejsze.

Proponuje odpowiedzieć na pytania:

-jak i dlaczego różnica w wartościach obiektywnych ma wpływ na powstanie wartości subiektywnej?

-dlaczego dobre granicy powodują, że różnica w wo staje się nie zbyt ważna?

Można dzielić się przemyśleniami i przykładami z życia.

TM

KOMENTARZY ()

    Umówić się na spotkanie